Krb bez komína v praxi

25.02.2009 20:21

Již před časem jsem avizoval, že přemýšlíme o pořízení krbu. Klasický krb na dřevo či podobné palivo vytváří v domě (bytě) nenapodobitelnou atmosféru, nicméně pro nás tato varianta nepřichází v úvahu. Důvodů je několik:

 

- pořizovací cena krbu (od 20.tis)

- nutná dostavba komínu (odhadujeme 40 – 60tis)

- shánění dřeva + jeho příprava

- obsluha krbu (zátop)

- obecně nepořádek okolo krbu

- zmenšení prostoru obývacího pokoje

- bezpečnost pro děti

Krb tedy musí spalovat na jiné palivo, které nevyžaduje zásadní stavební úpravy ani komín. Možnosti jsou v podstatě dvě – elektrický krb nebo krb na biolíh. Elektrický krb se nám nelíbí. Zvolili jsme tedy krb na biolíh (ekokrb).

Palivem do krbu je biolíh. Tento biolíh je upraven tak, že hoří krásným, přirozeně žlutým plamenem. Bez dýmu, bez spalin a bez zápachu. Nemusíte se obávat spalin z hoření paliva, protože výsledkem hoření biolihu je jen CO2 a H2O. Tedy kysličník uhličitý a voda (to samé co člověk vydechuje při dýchání). Nepotřebujete tedy žádný komín ani dřevo. Cena paliva se na internetu pohubuje od 60Kč/l, přičemž 1l paliva hoří až cca. 3 hodiny. Určitě se vyplatí nakoupit větší množství paliva a tím ušetřit.

Krby bez komínů poskytují nejen optické potěšení z živého ohně, ale také Váš domov či byt proteplí svým výkonem 4,5 kW. Před pořízením krbu jsme dělal doma pokusy. Zakoupil jsem biolíh (1,5l) a spaloval jsem ho v různých nádobách, abych ověřil dobu hoření (náklady), zápach a výhřevnost. Musím konstatovat, že zejména vizuální dojem ze skutečného plamínku byl fantastický. Amatérský krb navozoval v obývacím pokoji velmi příjemnou a uklidňující atmosféru. Teplo z krbu též bylo znát. Po těchto pokusech jsme se rozhodli, že krb pořídíme. Přemýšleli jsme, že počkáme s koupí až po zimě (lepší ceny). Nakonec jsme krb pořídili nyní. Krb jsme zakoupily na internetu resp. vydražili na www.aukro.cz (prodejce: martin2772)

Vytápíme domov infračervenými panely, proto jsme hledali krb, který by se těmto panelům podobal a celkově nenarušoval atmosféru pokoje. A dále jsme hledali krb s minimální hloubkou, aby nezabíral mnoho prostoru. Do budoucna plánujeme krb přímo zabudovat do stěny nebo do nějakého nábytku.

 

Parametry zakoupeného krbu dle dodavatele (prodejce):

 - název krbu:  BRANDON

- rozměry:  Š 78cm x H 13cm x V 54cm

- zásobník na líh 1 litr (délka hoření cca 3 hodin)

- teplota hoření 800°C

- výkon 4,5kW  (místnost o 40m2 výšky 2,5m vyhřeje z 19° na 23° cca za 30 minut)

 

 

Upevnění krbu:

Krb dorazil v úhledné kartonové krabici a musíme konstatovat, že byl poctivě zabalen. Obalového materiálu nebylo mnoho, jak se říká moderně, bylo to udržitelné množství (dno krabice je ideální pro děti na hraní).

 

Krb je velice lehký (odhaduji okolo 10kg), čili jakákoli manipulace před a při montáží byla velice snadná i pro manželku. Místo umístění krbu jsem vybírali tak, aby nebyl jednak vedle prosklených ploch (ochlazování krbu) a jednak, aby na krb byl příjemný pohled za sedací soupravy.

Krb se na zeď upevňuje (nasadí) na čtyři šrouby upevněné ve zdi do hmožděnek. Chvilku nám trvalo vyměřování děr na šrouby. Aby šla práce lépe od ruky, využili jsme laserovou vodováhu. Šrouby jsou zapuštěné v betonové zdi, čili vrtání nebyl žádný med (chtělo by to pneumatický příklep). Ať jsme dělali co jsme dělali, nepodařilo se nám vyvrtat všechny díry tak, aby byl krb po nasazení na šrouby stoprocentně v rovině. Doporučil bych v tomto případě si udělat šablonu, která by jednak usnadnila vyměřování i zároveň vyvrtání děr pro hmožděnky. Velkou podporu jsme měli od naší dcerky, která po každé úspěšně vyvrtané díry radostně tlaskala a smála se. Celá montáž krbu na zeď nám zabrala cca 45minut i s úklidem.

Pozn. krb jsme umístili o něco výše než by bylo ideální a to z důvodu, že máme malé dítě u kterého nikdy nevíte co ho napadne ve chvilce, když  se otočíte.

 

 

První zapálení krbu:

 

Před prvním zapálením jsme krb ještě utřeli speciálním přípravkem na nerez, který používáme na spotřebiče do koupelny a dále uklidili veškeré nářadí a celkově poklidili pomontáži, abych si mohli naplno užívat pohodičku u krbu.

Nádobu na biolíh jsme naplnili cca. do 70% a zapálili. Byla to opravdu nádhera (video ZDE). Oheň jsme na zkoušku nechali hořet první hodinku na plno. Plamínky dosahovali až cca. 30cm. Opět opakuji byla to opravdu nezapomenutelná nádhera. Není asi nutné uvádět, že celý večer nehrála televize ale přednost měl krb.

 

Vytopil krb obývací pokoj?

První večer jsme s krbem topili přibližně čtyři hodiny. Za tuto dobu nám už bylo v celém obývacím pokoji nezvykle tepleji než obvykle však velmi příjemně (obývací pokoj + kuchyňský kout do 25m2). Teplota v místnosti stoupla v průměru o 4 stupně. Těšil jsem se na ráno, kdy v místnosti je po noci cca. 17 stupňů. Krb jsem zapálil v sedm hodin ráno a už po dvaceti minutách (krb hořel na plno) bylo v místnosti příjemně. Po hodince jsem intenzitu hoření stáhl na cca 50%.

Byli jsme i velice překvapeni, že nerez okolo spalovací komory nebyl na dotek horký, to se ale o spalovacím prostoru nedá říci, čili pozor! Doba hoření je závislá na nalitém množství na Vaší regulaci.

 

Malinko o bezpečnosti:

Jakýkoliv otevřený oheň (i svíčka) je potenciálním zdrojem požáru. Určitě bude nutné co nejdříve do bytu koupit hasící přístroj i hlásič požáru. Tato investice okolo jedné tisícovky se určitě vyplatí. Stát se může cokoliv a je dobré se na tyto okolnosti předem připravit. Doporučuji skladovat v bytě do 6l biolihu. Při případné události by to byl nepříjemný urychlovač hoření! Vždy dbejte bezpečnostních pokynů výrobce – například dolívat bilolíh během hoření či bezprostředně po dohoření je nežádoucí!!! Přelévání z kanistru do PET raději provádějte ve venkovních prostorách (vždy něco ukápne – doporučuji absorpční rohož). V PET lahvi ve které máte biolíh nenechávejte v dosahu svých i dětských ručiček a vždy čitelně PET označte (záměna je jen otázkou času). Raději přelévejte do menší nádoby, která nepřipomíná obal od nápoje + obal popište. Pokud krb koupíte do firmy nezapomeňte na bezpečnostní list k biolihu, ověřte zda nejsou k zapotřebí pravidla pro nakládání s chemickou látkou a na PET rovnou zapomeňte.

 

Celkové shrnutí:

Ekokrb je podle mého názoru velmi zajímavou alternativou pro ty, kteří si chtějí doma vytvořit nenapodobitelnou atmosféru v průběhu celého roku a i si příjemně přitopit. Pro ekokrb jednoznačně hovoří investiční náklady (není nutný komín, náklady na samotný krb, revize… ). Dále ani není nutné navštívit stavební úřad. Ekokrb umístíte jednoduše za pár minut kamkoliv za pomocí šroubů a hmožděnek. Pokud budete přemýšlet o podobném krbu zadejte do vašeho vyhledávače ekokrb, biokrb, krb bez komína a vybírejte. Určitě se vyplatí zajít si do nějaké prodejny a ještě lépe navštívit nějaký veletrh či výstavu, kde bude větší výběr.

Závěrečné slovo – za rodinu musím konstatovat, že jsme opravdu moc spokojeni. Pro více zvídavé ještě uvádím, že pořizovací cena  krbu na aukro byla pouze 5tis. Kč.

 

 

 

Veškerý sortiment zakoupíte: