Nový systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů začne fungovat letos v dubnu

04.03.2008 12:01
Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR a spotřebitelskými organizacemi odstartuje pilotní projekt, který umožní řešit spory mezi spotřebiteli a podnikateli mimosoudní cestou. „Systém jsme připravovali asi rok a nyní je těsně před zahájením. Odstartuje prvního dubna a nebude to žádný apríl,“ podotkl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ministerstvo i hospodářská komora předpokládají, že novým způsobem by se měly vyřešit zhruba tři tisíce spotřebitelských sporů za rok. Mimosoudní řešení je založeno na dobrovolnosti a oproti dnešním postupům je rychlejší a hlavně levnější. „V první, informační fázi, kontaktuje spotřebitel kontaktní místo, kde dostane informace o možnostech řešení sporu. Pokud se spor v této fázi nevyřeší, může se obrátit na mediátora, tedy speciálně vyškolenou osobu, která bude hledat řešení. Jestliže neuspěje ani mediátor, mohou se obě strany sporu dohodnout na arbitráži, která je třetí fází. Výsledek arbitráže je pak závazný pro obě strany sporu,“ vysvětlil postup prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Rozhodčí řízení (arbitráž) bude podle jeho slov v případě spotřebitelských sporů fungovat ve zkrácené podobě.
Většina sporů, které dnes spotřebitelé vedou, jsou reklamační řízení. Pokud se spotřebitel a podnikatel nedohodnou, mohou se obrátit na soud, což je cesta jednak nákladná, jednak zdlouhavá. Náklady na soudní řízení často přesahují hodnotu sporu. Proto se i v tuzemsku zavádí možnost využít levnější a rychlejší způsob řešení drobných spotřebitelských sporů. Ve většině evropských států je mimosoudní řešení už zavedenou věcí. Ostatně i tuzemský systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů se v zahraničí inspiroval.
„Nový systém využívá existující legislativu. Nebylo tedy nutné měnit zákony ani zřizovat nové instituce. Předpokládáme, že mimosoudní řešení konkrétního sporu nebude trvat déle než dva měsíce, což je výrazně méně, než v průměru trvá řízení u soudu. Přidanou hodnotou tohoto projektu tedy může být také snížení zátěže soudů,“ řekl ministr průmyslu a obchodu. Také náklady budou výrazně nižší, přestože systém nebude fungovat úplně zdarma. V první a ve druhé fázi (informační a mediační) nebude ani jedna ze stran sporu platit žádné poplatky. Pokud se spor dostane do třetí fáze (arbitráž), zaplatí navrhovatel projektu poplatek 800 korun rozhodčímu soudu. Běžně je tento poplatek několikanásobně vyšší, ale v pilotní fázi projektu, která potrvá dva roky, ho bude ministerstvo průmyslu a obchodu dotovat.
„Dnešní stav, kdy mimosoudní řešení spotřebitelských sporů v podstatě neexistuje, zvýhodňuje nepoctivé podnikatele a podnikatele prodávající nekvalitní zboží či služby. Pokud se budou zákazníci moci dovolat svých práv jednodušší a účinnou cestou, bude to ku prospěchu nejen jim, ale také všech solidních podnikatelů. Proto považuji tento projekt za velmi důležitý. Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že správně nastavený systém mimosoudního řešení sporů významně kultivuje podnikatelské prostředí,“ vysvětlil podporu hospodářské komory její prezident. Dodal také, že komora bude přesvědčovat své členy i ostatní podnikatele, že mimosoudní řešení spotřebitelských sporů je pro ně výhodnější. Soudní řešení vyjde podle jeho slov podnikatele na desítky tisíc korun. „Před nedávnem jsme vyhlásili Etický kodex hospodářské komory. Jedním z jeho bodů je, že podnikatel bude upřednostňovat mimosoudní řešení spotřebitelských sporů,“ dodal Drábek.
Spotřebitelé mohou využít nejen kontaktní místa hospodářské komory, kterých je více než sto a v každém okrese se najde nejméně jedno, ale i kontaktní místa organizací na ochranu spotřebitele.
Systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je založen na dobrovolné účasti obou stran. Pokud dospěje až k rozhodčímu soudu), je plnou náhradou soudního řízení.
 
 
Zdroj: www.komora.cz

Diskusní téma: Nový systém mimosoudního řešení spotřebitelských sporů začne fungovat letos v dubnu

Spotřebitelská problematika

Datum: 05.03.2008 | Vložil: Jiří Vilímovský

Přeji hezký večer všem,
jsem rád, že se na našem webu nadneslo téma spotřebitelské problematiky. Dovolím si tedy trošku přihřát polívčičku a zmínit další významnou spotřebitelskou organizaci, pro kterou jsme s Luckou po 3 roky pracovali a stále jsme externí poradci - Spotřebitel.cz (www.spotrebitel.cz). Sdružení působí v ČR již 10 let a ročně zodpoví okolo 15 000 spotřebitelských dotazů. Součástí internetových stránek je obsáhlý archiv zodpovězených dotazů rozdělený podle kategorií. Dotazy jsou zodpovídány zdarma, u sdružení SOS voláte na číslo 900.... nebo musíte být členem sdružení. Co jsem tím vlastně chtěl říci? Pokud budete mít zájem poradit s reklamací, záruční lhůtou apod., neváhejte mi napsat na jiri.vilimovsky@centrum.cz.

Přidat nový příspěvek